Diş çıkarma dönemindeki bebekler ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Diş çıkarma dönemindeki bebekler ile ilgili bilinmesi gerekenler.

1Dişler ne zaman çıkmaya başlar ABONE OL

Dişler ne zaman çıkmaya başlar?

Sağlıklı bir bebekte, diş çıkarma dönemi ortalama 6-7 aylıkken başlar ancak bu süreç bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Bebeklerde diş çıkarma genetik faktörlerle ilişkilidir.

2

Anne ve babanın varsa diğer çocuklarının ilk dişlerini çıkarma zamanı, bebeğin ilk dişini ne zaman çıkaracağı konusunda etkilidir. 2 aylıktan 14 aylığa kadar diş çıkarma dönemine yeni giren bebekler olabilir.

3Diş çıkarma dönemi ne kadar sürer

Diş çıkarma dönemi ne kadar sürer?

Diş çıkarma dönemi, 20 süt dişi tamamlanana kadar 27-28 aylığa kadar devam eder. Bebeklerin dişleri tek tek, 1-2 ay ara vererek ya da aynı anda da çıkabilir.

4

Diş çıkarma döneminde bebeklerde iştah azalır, bebek genellikle sulu gıdalar tercih eder. Eğer emiyorsa sürekli memede kalmak isteyebilir.

5Diş çıkarma döneminde en sık görülen belirtiler şöyle sıralanabilir:

Diş çıkarma döneminde en sık görülen belirtiler şöyle sıralanabilir:

38 dereceyi geçmeyen ve çok dirençli olmayan ateş, aşırı salya, salya akıtmaya bağlı ağız kenarlarında oluşan kızarıklıklar, diş çıkarma süreci boyunca özellikle geceleri yoğunlaşan huzursuzluk, diş eti kaşıntısına bağlı elin ya da parmakların sürekli ağza girmesi, kulaklara yansıdığı için bebeklerin kulaklarını tutmasına da sebep olan diş eti ağrısı, her gün yaptığı dışkılamaya göre kıvamı biraz daha cıvıklaşan ve sıklığı artan hafif ishal, diş etinde şişme, iştahsızlık.

6Diş çıkaran bebeğinizi nasıl rahatlatabilirsiniz

Diş çıkaran bebeğinizi nasıl rahatlatabilirsiniz?

Bu evrede bebeğe; diş etlerine sürülen ve bebeğin diş eti ağrısını hafifletici jeller kullanılabilir.

7

Bebeğin ağzı içinde eriyen, içeriğinde kalsiyum ve papatya bulunan ve diş etlerini rahatlatan granüller de kullanılıyor. Diş kaşıyıcılar halen kullanılıyor ancak boyalı ve kötü malzemeden olmamasına dikkat edilmeli.

8

Havuç, kereviz sapı gibi sert gıdalar diş etlerini kaşıması amaçlı bebeğin eline verilebilir. Ancak bunlar bebeğinizin elindeyken mutlaka yanında bir büyük olmalı, aksi takdirde bebek bu yiyecekleri boğazına kaçırabilir.

9Diş çıkarma döneminde enfeksiyona daha yatkın olurlar

Diş çıkarma döneminde enfeksiyona daha yatkın olurlar

Eğer bebeğin koltuk altından bakılan ateşi 38 derece ve üzerindeyse, ishali çok sulu ve çok sıksa, öksürük, burun akıntısı, kusma gibi şikayetler eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü eşlik eden bir enfeksiyon olabilir.

10

Diş çıkarma dönemlerinde, bebeklerin bağışıklık sistemleri zayıfladığı için enfeksiyonlara da daha yatkın olurlar.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir