Dişlerimizi yaşlandıran alışkanlık, Kaygı, stres yaşadığımızda istemsizce yaptığımız şeylerin başında diş sıkma geliyor.

Dişlerimizi yaşlandıran alışkanlık, Kaygı, stres yaşadığımızda istemsizce yaptığımız şeylerin başında diş sıkma geliyor.

ABONE OL

Diş sıkmanın en çok yaşandığı an uyku hali olduğunu belirten Dr. Efe Kaya, “Uykudan bilinçaltı kontrolü ele aldığından dişlerin üzerine gelen kuvvetler değerlendirilemez ve istem dışı fazla kuvvetler dişler üzerinde birikir.

Uykuda diş sıkma probleminin başrol oyuncusu bilinç altımız, gün içerisinde yaşanan olaylar sonucu alt bilinçte oluşan stres, gece devreye giren bilinç altının dışa vurumu olarak diş sıkmaya dönüşüyor.

Dişler üzerinde bulunan ve besinleri daha rahat öğütmemize olanak sağlayan girinti ve çıkıntılar git gide silinerek dişlerin düzleşmesine sebep olur.

Bu da erken yaşta daha yaşlı dişlere sahip olmanıza neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Dişlerin kapanmasını sağlayan kasların aynı vücut geliştiren biri gibi yoğun çalıştığında şişeceğini ve ağrılı kasılmalara sebep olabileceğini kaydeden Dr. Kaya, “Diş sıkan hastaların yanaklarında ve şakak kemiklerindeki şişlik ve ağrının sebebi budur.

Gün içerisinde en fazla 2 saat yemek yerken kullandığımız çene eklemimiz, uykuda diş sıkarak 8 saat boyunca çalışacağından yapısal bozukluk ve eklem etrafındaki yapı taşlara zarar verebilir.

Bir diş hekimi diş sıkmanızı engelleyemez ama diş sıkmanın dişlerinize ve ekleminize verdiği zararı engelleyebilir.

Bu zararlar geri dönüşümsüz olmadan hekime gözükmek çok önemli.

Diş sıkmanın temel sebebi olan stres engellenmeli ve bununla ilgili yardım alınmalı” şeklinde konuştu.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir