Yoga ile zayıflama

Yoga ile zayıflama

Dünya nüfusunun yüzde 30’u yani yaklaşık 2,1 milyar insan fazla kilolu. Vücut Kitle İndeksi boy ve kiloya göre hesaplanır ve 30’dan yüksek olması obeziteyi gösterir. Fazla kilolar; inme, kalp krizi, diyabet gibi hastalık risklerini artırmasının yanı sıra, yaşam kalitesini de etkiler. Hamile kadınlarda fazla kilolar, doğum sırasında hem anne hem de çocuk için sağlık sorunlarına yol açabilecek komplikasyon riskini artırır.

Zayıflamaya yönelik bütünsel bir yaklaşım olarak yoga, dengeli bir yaşam tarzına odaklanır. Yogayı yeterli ve dengeli bir diyetle birleştirerek daha hızlı ve sağlıklı zayıflayabilirsiniz.

1. Surya Namaskar (Güneşe Selam)

“Güneşe Selam” dünyanın en popüler ve etkili yoga tekniğidir. Tüm vücudu geri veya ileri bükerek zindelik ve sağlık hedeflerinizi yerine getirmek için kilo verme yolculuğunuza başlayacak pratiği yapabilirsiniz.

Yön: Güneşe bak.

Surya Namaskar’ı uygulamak için ideal zaman:

– 4:00 – 5:00
– Güneş doğmadan ya da güneş doğarken
– 06:00, 12:00 veya 18:00

Faydaları:

İlave bir manevi dokunuşla sağlığı korumak için bütünsel bir vücut egzersizi olarak çalışır.

– Endokrin, solunum vb. dahil olmak üzere vücuttaki tüm organları dengeler ve uyarır.

– Tüm vücutta iyi enerji oluşturur.

– Vücudunuzda güç oluşturmanıza yardımcı olur.

– Bütün sinir sistemi uyanmış ve aktive edilmiş olur.

– Analitik ve akıl yürütme becerilerinizi geliştirir.

– Karbondioksiti temizleyerek ve taze oksijenle değiştirerek, beyine temiz kan akışında bir artış sağlar.

– Surya Namaskar, genel olarak omurganın geriye ve ileriye doğru bükülmesi ile yapılır. Omurga ve kaslar hafifçe masaj yapıyormuşcasına kullanılır.

2. Chandra Namaskar (Aya Selam)

Chandra Namaskar’ın Ida Nadi (ay kanalı) üzerinde açık bir etkisi var. Chandra Namaskara’nın düzenli uygulaması Ida Nadi’yi düzenler ve dengeler. Ida Nadi, beynin sağ tarafına bağlı olduğu için, tüm sağ beyin işlevleri geliştirilir. Sol tarafla başlayan 14 adımdan yarım adımda bir Chandra Namaskar döngüsü vardır, bunu sağa tekrarladığınızda, 28 sayımlık bir tam döngüyü tamamlar.

Faydaları:

– Kasları ve eklemleri güçlendirir

– Daha iyi işleyen bir sindirim sistemi sağlar.

– Uykusuzlukla mücadeleye yardım eder.

– Düzenli adet döngüsü sağlar.

– Kalçaların esnekliğini arttırır.

– Kan şekeri seviyesini azaltır.

– Stres seviyesini azaltır.

– Vücudun her iki tarafı arasındaki dengeyi arttırır.

3. Anulom Vilom – Alternatif Burun Deliği

Sukhasana, Ardha Padmasana, Vajrasana veya Poorna Padmasana pozisyonunda rahatça oturun. Sırtınızı dik tutun, omuzlarınızı gevşetin ve nefesinize odaklanmak için gözlerinizi kapatın. Avuç içinizi dizlerinizin üstüne bakacak şekilde yerleştirin.

Tekniği:

Sağ burun deliğinizi baş parmağınızla hafifçe kapatın, sol burun deliğinize nefes alın ve daha sonra aynı şeyi sol burun deliğinizi kapatarak tekrarlayın ve bunu bir döngü şeklinde uygulayın.

Yoga, beden ile zihin arasında bir uyum sağlamayı amaçlamaktadır. Yoga ile birliklte yapacağınız dengeli bir diyet, daha uzun süreli ve kalıcı etkiler yaratacaktır.

özel içeriğidir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir